Image
Image

Dofinansowano ze środków budżetu Państwa.
Program: "Kultura - Interwencje 2021",
Zadanie: LALKA KAFKI. Spektakl i program jubileuszowy na 75-lecie WTL

Jubileusz 75-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek

Image

Jesienią 2021 teatr obchodzi swoje 75-lecie. Symboliczna data urodzin to 18.10.1946 – dzień premiery „Przygód Gegorka” w reż. Elżbiety Kalinowicz, inaugurującej działalność Teatru Lalki i Aktora przy ul. Rzeźniczej. Obchody zaczniemy jednak nieco wcześniej niż w październiku. Ich głównym punktem jest prapremiera LALKI KAFKI w reż. Marka Zákostelecký’ego 25.09.2021 na Dużej Scenie.

Teatralne jubileusze to zwykle wydarzenia o charakterze środowiskowym, przeznaczone dla dorosłych. Chcemy, by nasz był inny - dlatego zamiast uroczystości i gal przygotowaliśmy ofertę dla naszych widzów. Program jubileuszowy obejmie m.in. dwie publikacje: historyczną o początkach WTL i ilustrowany przewodnik po naszym budynku, dzień otwarty, w którym będzie można zwiedzić budynek teatru i wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach (3.10.2021), a także spacer w przestrzeni miejskiej śladami historii WTL (17.10.2021).

Image

Hubert Michalak
SKĄD SIĘ WZIĘLIŚMY
o początkach Wrocławskiego Teatru Lalek

Tekst napisany na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek, przybliżający zarówno sytuację teatru po zakończeniu II wojny światowej w zrujnowanym mieście, jak i najważniejsze postaci, które przyczyniły się do tego, że Teatr Lalki i Aktora pojawił się we Wrocławiu. W eseju pojawiają się m.in. Elżbieta i Zenon Kalinowiczowie (założyciele), Irena Solska (wybitna aktorka młodopolska, w powojniu – popularyzatorka kultury na Dolnym Śląsku) czy Roman Modrzejewski, przychylny pomysłowi Kalinowiczów urzędnik miejski. Nakreślone zostaje tło historyczne i kontekst społeczny powstawania sceny. Treść eseju oparta jest na badaniach własnych autora i tekstach źródłowych. Przygotowana przez historyka teatru opowieść przybliża skomplikowaną i fascynującą historię powstania najstarszego teatru lalek we Wrocławiu. 

W publikacji wykorzystano zdjęcia z archiwów Wrocławskiego Teatru Lalek, Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego oraz zbiorów prywatnych. Szczególne podziękowania za pomoc w pozyskaniu materiałów graficznych należą się Małgorzacie Bruder, kierowniczce Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego we Wrocławiu.

HUBERT MICHALAK – teatrolog, dramatolog, czynny krytyk teatralny, pisarz, doktorant (Uniwersytet Opolski). Dwukrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013, 2017). Laureat stypendium badawczego w projekcie Dorman. Archiwum otwarte. Twórca i lider warsztatów teatralnych w Polsce i na świecie, popularyzator historii teatru, autor spacerowników teatralnych, warsztatów historyczno-teatralnych, artykułów naukowych i innych publikacji z tej dziedziny. Jego powieść „Wiosna, lato, jesień, teatr”, oparta na własnych badaniach i rozdziale rozprawy doktorskiej, poświęcona inauguracji Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu, została wyróżniona w konkursie „Proza nieobca” Wydawnictwa Warstwy i Wrocławskiego Domu Literatury (2019).

Katarzyna Krajewska, Katarzyna Walentynowicz
WROCŁAWSKI TEATR LALEK. TU JESTEŚ U SIEBIE
jubileuszowe wydawnictwo dla dzieci

Interaktywny przewodnik dla dzieci po Wrocławskim Teatrze Lalek – jego budynku, historii, a także tym, czym teatr jest obecnie. W książce, poza ważnymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatru, dzieci znajdą zabawy i zadania do wykonania. Celem nie jest więc jednostronny komunikat dla biernego odbiorcy, ale raczej wskazywanie ciekawych obszarów do dalszej eksploracji.

Autorką koncepcji i tekstu jest Katarzyna Krajewska, sekretarz literacka i pedagożka teatru Wrocławskiego Teatru Lalek. Ilustracje i projekt graficzny stworzyła Katarzyna Walentynowicz – jedna z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich ilustratorek, współpracująca z wieloma instytucjami kultury przy projektach skierowanych do dzieci (m.in. festiwal Kino Dzieci, Muzeum Narodowe w Warszawie).

Szczególne podziękowania za pomoc w pracy nad wydawnictwem, wsparcie i konsultacje należą się: Katarzynie Gawkowskiej-Marciniak, Hubertowi Michalakowi oraz Dyrekcji i Pracownikom Wrocławskiego Teatru Lalek: Sylwii Gorzak, Piotrowi Soroce, Tomaszowi Waszkiewiczowi, Katarzynie Starczewskiej, Piotrowi Kejnie, Elżbiecie Laskowskiej i Marcie Siudzińskiej.

 

Image

REŻYSERIA i SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
TEKST i DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec
MUZYKA: Vratislav Šramek
RUCH SCENICZNY: Piotr Soroka
ŚWIATŁO: Alicja Pietrucka
PROJEKCJE i UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak
INSPICJENTKA: Agnieszka Drobna

OBSADA
Anna Bajer, Agata Cejba, Kamila Chruściel, Aneta Głuch-Klucznik,
Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Chowaniec / Zákostelecký
LALKA KAFKI
Premiera 25.09.2021

„Lalka Kafki” to prapremierowy spektakl wyreżyserowany przez Marka Zakostelecky’ego na jubileusz 75-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawienie jest oparte na napisanej na zamówienie sztuce Elżbiety Chowaniec, inspirowanej mało znanym epizodem z życia Franza Kafki.

Pewnego dnia, kiedy Franz Kafka spacerował po berlińskim parku Steglitz, spotkał małą dziewczynkę, z płaczem szukającą zagubionej lalki. Pisarz starał się jej pomóc, ale na próżno – zguby nie udało się odnaleźć. Nazajutrz Kafka wręczył dziewczynce list „napisany” przez lalkę: "Proszę nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat. Napiszę do Ciebie o moich przygodach."

Tak rozpoczęła się historia, która trwała do końca życia Kafki. Kiedy się spotykali Kafka czytał dziewczynce starannie skomponowane listy z przygodami i rozmowami z ukochaną lalką, które dziewczynka uznała za urocze. W końcu Kafka przeczytał jej list z historią, która sprowadziła lalkę z powrotem do Berlina, a potem dał jej kupioną lalkę.

"Ona wcale nie wygląda jak moja lalka" - powiedziała zawiedziona dziewczynka. Kafka podał jej wtedy kolejny list, w którym było napisane: "Moje podróże mnie zmieniły". Dziewczynka przytuliła nową lalkę i zaniosła ją do domu. Rok później Kafka zmarł.

Kilka lat później dorosła już dziewczyna znalazła w lalce włożoną kartkę papieru. Krótki, napisany przez Kafkę list brzmiał: "Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale na końcu miłość powróci w inny sposób."

 Jak powstaje spektakl? Zdjęcia z próby.

Od projektu aż do sceny. Jak powstaje lalki i scenografia?

Image

Godz. 10:30
TU MI GRAJ!

Godz. 12:30
KOLORY

Godz. 14:00
MACHINA TEATRALNA

Godz. 14:30
WĘDRUJĄCY OBIEKT

Godz. 14:30
WĘDRUJĄCY OBIEKT

Godz. 11:00-14:00
KĄCIK LALKOWY
Spotkanie z Edytą Skarżyńską,
aktorką WTL

Godz. 12:00-15:00
KĄCIK SCENOGRAFICZNY
Spotkanie z Beatą Tomczyk,
scenografką WTL

 

 

 

DZIEŃ OTWARTY
3 października 2021

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na drzwi otwarte z okazji 75-lecia.
W niedzielę 3.10. można będzie wziąć udział w bezpłatnych warsztatach teatralnych, wybrać się na interaktywny spacer po budynku, spotkać się i porozmawiać z pracownikami teatru, obejrzeć z bliska lalki i rekwizyty, spróbować swoich sił w animacji i przymierzyć kostiumy.

 

Harmonogram warsztatów 3.10.2021

Godz. 10:30
TU MI GRAJ!

Warsztaty muzyczno-teatralne dla dzieci w wieku 3-5 l. wraz z bliskimi dorosłymi

W trakcie zabaw muzycznych dzieci ilustrują muzykę ruchem, słuchają melodii w różnych skalach i wyliczanek-rytmiczanek o zróżnicowanym metrum, odbierają muzykę całym ciałem, czerpiąc radość ze współuczestniczenia w ruchu z opiekunami i całą grupą.
TU MI GRAJ! teatralno-muzyczne spotkanie tych trochę starszych z trochę młodszymi, podczas których postaramy się odnaleźć w sobie chęć do wspólnej zabawy i muzykowania. Może zabzyczy nam pszczoła? Albo spojrzymy na jesienną chmurkę i zagra nam deszcz?

Prowadzenie: Agata Cejba, Monika Jeszke

Czas trwania: ok. 50 minut
Sala warsztatowa

Konieczna rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Widza:
T: 71 335 49 11 / 12/ 49
widownia@teatrlalek.wroclaw


Godz. 12:30
KOLORY. Spotkanie pomarańczowe

Sensualne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 1,5 – 3 l. i bliskich im dorosłych

Wyruszamy w fascynujący świat i na wyprawę w głąb siebie. Inspiracją dla każdego spotkania jest jeden kolor – badamy jego dźwięk, smak, zapach. Emocje i skojarzenia, które wywołuje. Sensoryczne eksperymenty stymulują wszystkie zmysły, pobudzają kreatywność i rozwijają wyobraźnię.
Nadeszła jesień - a my uczcimy ją w wyjątkowy sposób! Lis i wiewiórka założą nowe, rude futerka, a my ciepłe szaliki z pomarańczowej włóczki. Przystroimy teatr kolorowymi liśćmi. A na koniec przygotujemy wielką ucztę – oczywiście z dyni i marchewek. Sprawdzimy jak pachnie, smakuje i jaka w dotyku jest jesień.

Prowadzenie: Bartosz Kurowski, Marta Kurowska

Czas trwania: ok. 50 minut
Sala warsztatowa

Konieczna rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Widza:
T: 71 335 49 11 / 12/ 49
widownia@teatrlalek.wroclaw


Godz. 14:00
MACHINA TEATRALNA, czyli jak to wszystko działa
Interaktywny spacer po teatrze dla dzieci wraz z bliskimi dorosłymi

Czy zdarzyło się Wam się kiedyś być w teatrze poza godzinami spektaklu? Myślicie, że nic się wtedy w nim nie dzieje? Nic bardziej mylnego. Czasami widok z kulis jest równie ciekawy jak ten ze strony widowni.
Zapraszamy na interaktywny spacer po zakamarkach WTL. W trakcie godzinnych zajęć zwiedzimy miejsca, do których publiczność zazwyczaj nie ma dostępu, ale także wspólnie się pobawimy. Zadamy pytania, których zwykle w teatrze się nie zadaje i zajrzymy wszędzie tam, gdzie się nie zagląda.

Czas trwania: ok. 90 minut
Prowadzenie: Katarzyna Starczewska
Miejsce zbiórki: foyer obok szatni

Konieczna rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Widza:
T: 71 335 49 11 / 12/ 49
widownia@teatrlalek.wroclaw


Godz. 14:30
WĘDRUJĄCY OBIEKT
Warsztaty teatralne dla dzieci 6+ wraz z bliskimi dorosłymi

Wędrujący obiekt to element międzypokoleniowego programu „Laboratorium obiektu”, realizowanego przez krakowską Cricotekę wraz z partnerskimi teatrami. Warsztaty z cyklu WĘDRUJĄCY OBIEKT odbywają się w teatrach w całej Polsce: Wrocławskim Teatrze Lalek, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Państwowym Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku, Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Podczas warsztatów we Wrocławskim Teatrze Lalek wraz z uczestnikami zajrzymy do tajemniczej paczki, wędrującej po całej Polsce. Zbadamy obiekt teatralny, które się w niej znajduje, i sprawdzimy, do czego można go wykorzystać. Tajemniczy przedmiot stanie się dla nas inspiracją do zabaw teatralnych i plastycznych. Porozmawiamy o pochodzeniu obiektu, poprzednich właścicielach, miejscach i spektaklach, z którymi był związany. Zastanowimy się także, co ma dla nas znaczenie: historia obiektu? Jego kształt, kolor i faktura? A może tylko emocje, które w nas wywołuje? I od czego to zależy?

Prowadzenie: Katarzyna Krajewska, Beata Tomczyk

Czas trwania: ok. 50 minut


Godz. 11:00-14:00
KĄCIK LALKOWY
miejsce
:
Kącik Zabaw na I piętrze

W kąciku lalkowym będzie można spotkać się Edytą Skarżyńska, aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek, i porozmawiać o tajnikach pracy lalkarza, technikach teatru lalek, a także zobaczyć lalki teatralne i spróbować własnych sił w ich animacji.


Godz. 12:00-15:00
KĄCIK SCENOGRAFICZNY
miejsce: Sala Kolumnowa na parterze

W kąciku scenograficznym będzie można spotkać się z Beatą Tomczyk, scenografką Wrocławskiego Teatru Lalek, i posłuchać o tym, jak powstaje scenografia do naszych przedstawień, zadać pytania dotyczące pracy pracowni plastycznej, obejrzeć z bliska rekwizyty i przymierzyć kostiumy teatralne.

Image

SPACER TEATRALNY
17 października 2021 / 11:00
Miejsce zbiórki: Ogród Staromiejski, Scena Letnia WTL

Spacer zrealizowany we współpracy z wrocławską Fundacją t:
Koncepcja i prowadzenie: Hubert Michalak

Spacer teatralny śladami Elżbiety i Zenona Kalinowiczów, założycieli Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu, pozwoli wspólnie przyjrzeć się historii miasta. Cofniemy się w czasie o 75 lat, do 1946 roku, bo to właśnie wtedy Kalinowiczowie przyjechali do Wrocławia.

Nasze miasto wyglądało wtedy zupełnie inaczej niż dzisiaj – nawet teatr lalek był w innym miejscu niż teraz jest. Pod koniec II wojny światowej Wrocław został zniszczony, a jego odbudowa trwała wiele lat. Miasto było zdewastowane I niebezpieczne – ale też gościnne i otwarte na przybyszów z różnych części świata. Miało swoje sekrety (dla marzycieli) i obietnice (dla odważnych). Spróbujemy ich poszukać przy pomocy niezawodnej maszyny czasu – wyobraźni.

Kontakt: warsztaty@tedwukropek.pl

Hubert Michalak
SKĄD SIĘ WZIĘLIŚMY
o początkach Wrocławskiego Teatru Lalek

Tekst napisany na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek, przybliżający zarówno sytuację teatru po zakończeniu II wojny światowej w zrujnowanym mieście, jak i najważniejsze postaci, które przyczyniły się do tego, że Teatr Lalki i Aktora pojawił się we Wrocławiu. W eseju pojawiają się m.in. Elżbieta i Zenon Kalinowiczowie (założyciele), Irena Solska (wybitna aktorka młodopolska, w powojniu – popularyzatorka kultury na Dolnym Śląsku) czy Roman Modrzejewski, przychylny pomysłowi Kalinowiczów urzędnik miejski. Nakreślone zostaje tło historyczne i kontekst społeczny powstawania sceny. Treść eseju oparta jest na badaniach własnych autora i tekstach źródłowych. Przygotowana przez historyka teatru opowieść przybliża skomplikowaną i fascynującą historię powstania najstarszego teatru lalek we Wrocławiu. 

W publikacji wykorzystano zdjęcia z archiwów Wrocławskiego Teatru Lalek, Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego oraz zbiorów prywatnych. Szczególne podziękowania za pomoc w pozyskaniu materiałów graficznych należą się Małgorzacie Bruder, kierowniczce Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego we Wrocławiu.

HUBERT MICHALAK – teatrolog, dramatolog, czynny krytyk teatralny, pisarz, doktorant (Uniwersytet Opolski). Dwukrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013, 2017). Laureat stypendium badawczego w projekcie Dorman. Archiwum otwarte. Twórca i lider warsztatów teatralnych w Polsce i na świecie, popularyzator historii teatru, autor spacerowników teatralnych, warsztatów historyczno-teatralnych, artykułów naukowych i innych publikacji z tej dziedziny. Jego powieść „Wiosna, lato, jesień, teatr”, oparta na własnych badaniach i rozdziale rozprawy doktorskiej, poświęcona inauguracji Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu, została wyróżniona w konkursie „Proza nieobca” Wydawnictwa Warstwy i Wrocławskiego Domu Literatury (2019).

Katarzyna Krajewska, Katarzyna Walentynowicz
WROCŁAWSKI TEATR LALEK. TU JESTEŚ U SIEBIE
jubileuszowe wydawnictwo dla dzieci

Interaktywny przewodnik dla dzieci po Wrocławskim Teatrze Lalek – jego budynku, historii, a także tym, czym teatr jest obecnie. W książce, poza ważnymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatru, dzieci znajdą zabawy i zadania do wykonania. Celem nie jest więc jednostronny komunikat dla biernego odbiorcy, ale raczej wskazywanie ciekawych obszarów do dalszej eksploracji.

Autorką koncepcji i tekstu jest Katarzyna Krajewska, sekretarz literacka i pedagożka teatru Wrocławskiego Teatru Lalek. Ilustracje i projekt graficzny stworzyła Katarzyna Walentynowicz – jedna z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich ilustratorek, współpracująca z wieloma instytucjami kultury przy projektach skierowanych do dzieci (m.in. festiwal Kino Dzieci, Muzeum Narodowe w Warszawie).

Szczególne podziękowania za pomoc w pracy nad wydawnictwem, wsparcie i konsultacje należą się: Katarzynie Gawkowskiej-Marciniak, Hubertowi Michalakowi oraz Dyrekcji i Pracownikom Wrocławskiego Teatru Lalek: Sylwii Gorzak, Piotrowi Soroce, Tomaszowi Waszkiewiczowi, Katarzynie Starczewskiej, Piotrowi Kejnie, Elżbiecie Laskowskiej i Marcie Siudzińskiej.

 

Image

REŻYSERIA i SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
TEKST i DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec
MUZYKA: Vratislav Šramek
RUCH SCENICZNY: Piotr Soroka
ŚWIATŁO: Alicja Pietrucka
PROJEKCJE i UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak
INSPICJENTKA: Agnieszka Drobna

OBSADA
Anna Bajer, Agata Cejba, Kamila Chruściel, Aneta Głuch-Klucznik,
Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Chowaniec / Zákostelecký
LALKA KAFKI
Premiera 25.09.2021

„Lalka Kafki” to prapremierowy spektakl wyreżyserowany przez Marka Zakostelecky’ego na jubileusz 75-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawienie jest oparte na napisanej na zamówienie sztuce Elżbiety Chowaniec, inspirowanej mało znanym epizodem z życia Franza Kafki.

Pewnego dnia, kiedy Franz Kafka spacerował po berlińskim parku Steglitz, spotkał małą dziewczynkę, z płaczem szukającą zagubionej lalki. Pisarz starał się jej pomóc, ale na próżno – zguby nie udało się odnaleźć. Nazajutrz Kafka wręczył dziewczynce list „napisany” przez lalkę: "Proszę nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat. Napiszę do Ciebie o moich przygodach."

Tak rozpoczęła się historia, która trwała do końca życia Kafki. Kiedy się spotykali Kafka czytał dziewczynce starannie skomponowane listy z przygodami i rozmowami z ukochaną lalką, które dziewczynka uznała za urocze. W końcu Kafka przeczytał jej list z historią, która sprowadziła lalkę z powrotem do Berlina, a potem dał jej kupioną lalkę.

"Ona wcale nie wygląda jak moja lalka" - powiedziała zawiedziona dziewczynka. Kafka podał jej wtedy kolejny list, w którym było napisane: "Moje podróże mnie zmieniły". Dziewczynka przytuliła nową lalkę i zaniosła ją do domu. Rok później Kafka zmarł.

Kilka lat później dorosła już dziewczyna znalazła w lalce włożoną kartkę papieru. Krótki, napisany przez Kafkę list brzmiał: "Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale na końcu miłość powróci w inny sposób."

 Jak powstaje spektakl? Zdjęcia z próby.

Od projektu aż do sceny. Jak powstaje lalki i scenografia?

Image

Godz. 10:30
TU MI GRAJ!

Godz. 12:30
KOLORY

Godz. 14:00
MACHINA TEATRALNA

Godz. 14:30
WĘDRUJĄCY OBIEKT

Godz. 14:30
WĘDRUJĄCY OBIEKT

Godz. 11:00-14:00
KĄCIK LALKOWY
Spotkanie z Edytą Skarżyńską,
aktorką WTL

Godz. 12:00-15:00
KĄCIK SCENOGRAFICZNY
Spotkanie z Beatą Tomczyk,
scenografką WTL

 

 

 

DZIEŃ OTWARTY
3 października 2021

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na drzwi otwarte z okazji 75-lecia.
W niedzielę 3.10. można będzie wziąć udział w bezpłatnych warsztatach teatralnych, wybrać się na interaktywny spacer po budynku, spotkać się i porozmawiać z pracownikami teatru, obejrzeć z bliska lalki i rekwizyty, spróbować swoich sił w animacji i przymierzyć kostiumy.

 

Harmonogram warsztatów 3.10.2021

Godz. 10:30
TU MI GRAJ!

Warsztaty muzyczno-teatralne dla dzieci w wieku 3-5 l. wraz z bliskimi dorosłymi

W trakcie zabaw muzycznych dzieci ilustrują muzykę ruchem, słuchają melodii w różnych skalach i wyliczanek-rytmiczanek o zróżnicowanym metrum, odbierają muzykę całym ciałem, czerpiąc radość ze współuczestniczenia w ruchu z opiekunami i całą grupą.
TU MI GRAJ! teatralno-muzyczne spotkanie tych trochę starszych z trochę młodszymi, podczas których postaramy się odnaleźć w sobie chęć do wspólnej zabawy i muzykowania. Może zabzyczy nam pszczoła? Albo spojrzymy na jesienną chmurkę i zagra nam deszcz?

Prowadzenie: Agata Cejba, Monika Jeszke

Czas trwania: ok. 50 minut
Sala warsztatowa

Konieczna rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Widza:
T: 71 335 49 11 / 12/ 49
widownia@teatrlalek.wroclaw


Godz. 12:30
KOLORY. Spotkanie pomarańczowe

Sensualne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 1,5 – 3 l. i bliskich im dorosłych

Wyruszamy w fascynujący świat i na wyprawę w głąb siebie. Inspiracją dla każdego spotkania jest jeden kolor – badamy jego dźwięk, smak, zapach. Emocje i skojarzenia, które wywołuje. Sensoryczne eksperymenty stymulują wszystkie zmysły, pobudzają kreatywność i rozwijają wyobraźnię.
Nadeszła jesień - a my uczcimy ją w wyjątkowy sposób! Lis i wiewiórka założą nowe, rude futerka, a my ciepłe szaliki z pomarańczowej włóczki. Przystroimy teatr kolorowymi liśćmi. A na koniec przygotujemy wielką ucztę – oczywiście z dyni i marchewek. Sprawdzimy jak pachnie, smakuje i jaka w dotyku jest jesień.

Prowadzenie: Bartosz Kurowski, Marta Kurowska

Czas trwania: ok. 50 minut
Sala warsztatowa

Konieczna rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Widza:
T: 71 335 49 11 / 12/ 49
widownia@teatrlalek.wroclaw


Godz. 14:00
MACHINA TEATRALNA, czyli jak to wszystko działa
Interaktywny spacer po teatrze dla dzieci wraz z bliskimi dorosłymi

Czy zdarzyło się Wam się kiedyś być w teatrze poza godzinami spektaklu? Myślicie, że nic się wtedy w nim nie dzieje? Nic bardziej mylnego. Czasami widok z kulis jest równie ciekawy jak ten ze strony widowni.
Zapraszamy na interaktywny spacer po zakamarkach WTL. W trakcie godzinnych zajęć zwiedzimy miejsca, do których publiczność zazwyczaj nie ma dostępu, ale także wspólnie się pobawimy. Zadamy pytania, których zwykle w teatrze się nie zadaje i zajrzymy wszędzie tam, gdzie się nie zagląda.

Czas trwania: ok. 90 minut
Prowadzenie: Katarzyna Starczewska
Miejsce zbiórki: foyer obok szatni

Konieczna rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Widza:
T: 71 335 49 11 / 12/ 49
widownia@teatrlalek.wroclaw


Godz. 14:30
WĘDRUJĄCY OBIEKT
Warsztaty teatralne dla dzieci 6+ wraz z bliskimi dorosłymi

Wędrujący obiekt to element międzypokoleniowego programu „Laboratorium obiektu”, realizowanego przez krakowską Cricotekę wraz z partnerskimi teatrami. Warsztaty z cyklu WĘDRUJĄCY OBIEKT odbywają się w teatrach w całej Polsce: Wrocławskim Teatrze Lalek, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Państwowym Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku, Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Podczas warsztatów we Wrocławskim Teatrze Lalek wraz z uczestnikami zajrzymy do tajemniczej paczki, wędrującej po całej Polsce. Zbadamy obiekt teatralny, które się w niej znajduje, i sprawdzimy, do czego można go wykorzystać. Tajemniczy przedmiot stanie się dla nas inspiracją do zabaw teatralnych i plastycznych. Porozmawiamy o pochodzeniu obiektu, poprzednich właścicielach, miejscach i spektaklach, z którymi był związany. Zastanowimy się także, co ma dla nas znaczenie: historia obiektu? Jego kształt, kolor i faktura? A może tylko emocje, które w nas wywołuje? I od czego to zależy?

Prowadzenie: Katarzyna Krajewska, Beata Tomczyk

Czas trwania: ok. 50 minut


Godz. 11:00-14:00
KĄCIK LALKOWY
miejsce
:
Kącik Zabaw na I piętrze

W kąciku lalkowym będzie można spotkać się Edytą Skarżyńska, aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek, i porozmawiać o tajnikach pracy lalkarza, technikach teatru lalek, a także zobaczyć lalki teatralne i spróbować własnych sił w ich animacji.


Godz. 12:00-15:00
KĄCIK SCENOGRAFICZNY
miejsce: Sala Kolumnowa na parterze

W kąciku scenograficznym będzie można spotkać się z Beatą Tomczyk, scenografką Wrocławskiego Teatru Lalek, i posłuchać o tym, jak powstaje scenografia do naszych przedstawień, zadać pytania dotyczące pracy pracowni plastycznej, obejrzeć z bliska rekwizyty i przymierzyć kostiumy teatralne.

Image

SPACER TEATRALNY
17 października 2021 / 11:00
Miejsce zbiórki: Ogród Staromiejski, Scena Letnia WTL

Spacer zrealizowany we współpracy z wrocławską Fundacją t:
Koncepcja i prowadzenie: Hubert Michalak

Spacer teatralny śladami Elżbiety i Zenona Kalinowiczów, założycieli Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu, pozwoli wspólnie przyjrzeć się historii miasta. Cofniemy się w czasie o 75 lat, do 1946 roku, bo to właśnie wtedy Kalinowiczowie przyjechali do Wrocławia.

Nasze miasto wyglądało wtedy zupełnie inaczej niż dzisiaj – nawet teatr lalek był w innym miejscu niż teraz jest. Pod koniec II wojny światowej Wrocław został zniszczony, a jego odbudowa trwała wiele lat. Miasto było zdewastowane I niebezpieczne – ale też gościnne i otwarte na przybyszów z różnych części świata. Miało swoje sekrety (dla marzycieli) i obietnice (dla odważnych). Spróbujemy ich poszukać przy pomocy niezawodnej maszyny czasu – wyobraźni.

Kontakt: warsztaty@tedwukropek.pl

wrocławski teatr lalek
pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław
T: 71 335 49 01, F: 71 335 49 05
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

bip.png

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

biuro organizacji widowni:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

 

Logotypy partnerzy 2020 epi radio aquapark wroclaw Tauron