Lato w teatrze logotyp
Image

Widzialni -zapowiedź fianłu video z audiowstępem i napisami

Widzialni - zapowiedź fianłu video napisami YT

Pierwszy dzień Lata w teatrze za nami! Zobaczcie w fotorelacji, co się wczoraj działo :)

Nasze spotkania zaczęliśmy od szczegółowego opisania siebie - czyli audiodeskrypcji. W grupach opowiedzieliśmy sobie o swoich supermocach - zrobiliśmy z siebie rzeźby ilustrujące ich mocne strony. Stworzyliśmy też rymowany, rapowany kontrakt, odpowiadając na pytania: jaki jest nasz cel podczas półkolonii i jakie przeszkody mogą na nas czekać, a także jacy powinniśmy być dla siebie nawzajem.

Po południu odwiedziły nas dwie wspaniałe osoby - pani Emilia i pani Sandra z psem przewodnikiem. Obydwie panie pokazywały nam, jak wygląda świat osoby niewidomej. Za pomocą specjalnej opaski zasłoniliśmy oczy, odgadywaliśmy dźwięki, dotykiem rozpoznawaliśmy przedmioty. Pani Sandra pokazała nam też książkę "Mały Książę", napisaną alfabetem Braille’a - okazała się dużo grubsza niż zwykła książka. To był super dzień!

 Z zasłoniętymi oczami za pomocą rąk malowaliśmy farbami obrazy. Rozmawialiśmy też o niewidomych malarzach.

Później podzieliliśmy się na trzy grupy i każda z nich pracowała z innym prowadzącym. Pani Karolina pokazała nam tabliczki sensoryczne. Ćwiczyliśmy zmysł dotyku dotykając różnych przedmiotów rękami - cały czas musieliśmy mieć zasłoniętę oczy. Odkrywaliśmy sekrety kolorów - zastanawialismy się jakby smakowały, pachniały czy jakie byłyby w dotyku.

Z panią Martą stworzyliśmy mapę skarbów, a naszym skarbem mogło być wszystko: człowiek, rzecz, historia. Ze stworzonych przez nas map przygotujemy tekst do naszego pokazu finałowego.

Z kolei z panem Robertem stworzyliśmy własny język. Tym językiem recytowaliśmy przepisy kulinarne, rymowaliśmy. Nagrywaliśmy też różne dźwięki z wykorzystywaniem własnej buzi, różnych prostych rekwizytów czy przedmiotów nas otaczających. Odsłuchiwanie dźwięków było najlepszym elementem naszej pracy.

Pogoda nas rozpieszcza :) A fotorelację przygotował Robert Maniak.

Trzeci dzień.

 

Pracujemy dalej! Zastanawialiście się kiedyś, czym jest iluzja? My już wiemy! Wczoraj każda grupa miała za zadanie za pomocą folii, światła UV i białych rękawiczek stworzyć fantastyczne postaci z naszych ciał, wykorzystując właśnie iluzję.
Później pracowaliśmy wspólnie z panią Karoliną, panią Martą oraz panem Robertem.
 Grupa pracująca z Karoliną zastanawiała się nad tym, jakie cechy w dorosłej osobie przeszkadzają dzieciom, jakimi dorosłymi sami chcą zostać w przyszłości i co przeszkadza w komunikacji dziecka z dorosłym. Lepili też z gliny figurki – możecie zobaczyć je na zdjęciach!
 Z Martą rozmawialiśmy o tym, czego nie dostrzegają dorośli. Napisaliśmy na podstawie naszych rozmów rapowaną piosenkę.
 Z Robertem nagrywaliśmy swoje głosy i różne dźwięki. Tworzyliśmy do naszych nagrań scenki, a później na ich podstawie powstała piosenka.
? Fotorelacja: Karolina Łopata i Robert Maniak

Dziś początek tygodnia, więc czekają na nas nowe wyzwania! W najbliższą sobotę o godz. 12:00 odbędzie pokaz finałowy Lata w teatrze 2024, na który serdecznie zapraszamy.
Wróćmy jeszcze do tego co działo się w ostatnim tygodniu. Rozmawialiśmy o naszych zmysłach, grupy reprezentowały różne zmysły - dotyk, zapach, wzrok. Pracowaliśmy też w grupach pod czujnym okiem pani Marty, pani Karoliny oraz pana Roberta.
 Grupa Karoliny przygotowała dla wszystkich piknik. Zastanawialiście się jak uruchomić kubki smakowe? Były sałatki i lemoniady dla ochłody! Ale to było pyszne 
 Grupa Roberta badała życie w trawie - z tego co znaleźli powstały animacje poklatkowe i krótkie historie.
 Grupa z Martą wymyślała różne postacie - psa z piernika, magicznego kurczaka, żywego bałwana czy jednorożco-ćmę - później określali jakie cechy mają poszczególne z nich.
Oczywiście na końcu był przepyszny PIKNIK. 

 Zaczynamy już intensywne przygotowania do naszego pokazu finałowego! Całą grupą pracowaliśmy nad konkretnymi scenami, które w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć na dużej scenie. 

Równie ważnym elementem naszej pracy jest scenografia, którą wczoraj wspólnie dopracowywaliśmy.

Pracujemy, pracujemy... do naszego pokazu finałowego zostały TRZY dni! Jeszcze wczoraj ćwiczyliśmy na sali warsztatowej, ale dziś przechodzimy już na Dużą Scenę.
Przez cały dzień wspólnie szlifowaliśmy przygotowywane przez nas scenki i dopracowywaliśmy scenografię. Wszystko robimy samodzielnie.
 Przypominamy, że nasz pokaz odbędzie się już w najbliższą sobotę - 6.07.2024 o godz. 12:00, na Dużej Scenie.

Do udziału w letnich integracyjnych półkoloniach teatralnych zaprosiliśmy młodych artystów w wieku 8 -12 lat, dzieci z niepełnosprawnością wzroku oraz z pieczy zastępczej.

Nasze warsztaty to przede wszystkim przestrzeń spotkania i wspólnych odkryć, empatii i współpracy. Chcemy wspólnie bawić się i tworzyć, odkrywać wyjątkowość i mocne strony każdego dziecka!

Podczas warsztatowych spotkań zagłębimy się w niewidzialnym, angażując zmysły inne niż wzrok. Doświadczymy ciszy i dźwięków, dotyku jako sposobu poznawania świata, damy się pokierować węchowi i smakowi. Przyjrzymy się współczesnym eksperymentom performatywnym, żeby zobaczyć, czy można opowiadać o świecie inaczej niż tylko obrazami. Odwołanie do świata zmysłów pozwoli nie tylko rozwijać uważność i poszerzać percepcję, ale również stworzy wspólną przestrzeń pracy na równej pozycji dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku i widzących.

Finał projektu będzie swoistym zapisem procesu dwutygodniowych poszukiwań: performensem złożonym z indywidualnych i grupowych instalacji, małych form chóralnych, prac video, w którym każde dziecko w wybranej przez siebie formie przedstawi swoją opowieść, wydobędzie z ciemności to, co musi ujrzeć światło dzienne.

 

Termin i  miejsce prowadzenia warsztatów:
24.06-6.07.2024
Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław

Pokaz finałowy:
06.07.2024, godz.12.00 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek


Kontakt:
1) Koordynatorka organizacyjna:
Sylwia Gorzak, tel.71/335 49 08, sylwia.gorzak@teatrlalek.wroclaw.pl


2) Koordynatorka merytoryczna:
Marta Kurowska, tel.71/335 49 09, marta.kurowska@teatrlalek.wroclaw.pl

Uczestnicy:
Maja Bilińska
Jakub Biliński
Mikołaj Biliński
Nela Borowicz
Matylda Chylewska
Paulina Dyla
Natalia Grabińska
Ignacy Grabowiecki
Oliwia Grzywniak
Alisa Hramushko
Zuzanna Janota
Wiktoria Kaczmarek
Arkadiusz Krężlewicz
Joanna Kuchta
Barbara Moczulska
Justyna Pasławska
Markiian Roman
Sandra Siwa
Jan Szydłowski
Ksawery Traczyński
Zofia Trela
Małgorzata Urbańczyk
Ilaria Walus
Emilia Wojciechowska
Kamil Zalewski

 

PROWADZĄCY

kurowskaMARTA KUROWSKA_ twórczyni koncepcji Projektu. To jej 8. edycja w Lwt.
Teatrolożka, dramaturżka, pedagożka teatru. Koordynatorka dostępności w WTL i autorka audiodeskrypcji do spektakli teatralnych. Absolwentka Wiedzy o teatrze (UJ) oraz Dramaturgii (IT), stypendystka Uniwersytetu Wiedeńskiego. Ukończyła Szkołę Pedagogów Teatru. Prezeska i współzałożycielka Fundacji t: Od 2016 r. realizuje autorskie projekty artystyczno-społeczne, m.in. włączający „Teatr otwarty”, międzypokoleniowy spektakl „Drzewo”, grany w PJM, sąsiedzki festiwal teatralny „Kinder majses. Opowieści dziecięce”, włączający „Teatr wrażliwy”. Stypendystka Ministra MKiDN w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej

 

maniakROBERT MANIAK_ realizator dźwięku, VJ, dziennikarz radiowy. Twórca udźwiękowienia i wizualizacji do spektakli teatralnych. Uczestnik krajowych i zagranicznych festiwali muzycznych, kurator międzynarodowego festiwalu chóralnego „Pamięć kamieni”. Koordynator dostępności i autor audiodeskrypcji do przedstawień teatralnych. Autor scenariuszy i dramaturg spektakli twórca słuchowisk, reżyser spektaklu „Nietuzinkowo”, przygotowanego z niepełnosprawnymi intelektualnie. Wiceprezes Fundacji t:, od 2016 r. inicjuje i prowadzi autorskie programy artystyczne i społeczne, w których osoby o szczególnych potrzebach uczą się od siebie wzajemnie.
W Lwt po raz siódmy!

 

LopataKAROLINA ŁOPATA_absolwentka Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, gdzie uzyskała dyplom z dwóch kierunków: Pedagogiki Opiekuńczej i Resocjalizacji oraz Dietetyki. Jest tyflopedagogiem oraz kierowniczką Regionalną Fundacji Szansa -Jesteśmy Razem. Jest działaczką organizacji pozarządowych, które zajmują się tematyką niepełnosprawności wzroku i od zawsze związana jest ze środowiskiem osób niewidomych. Ma doświadczenie w pracy z osobami o szczególnych potrzebach. Prowadzi warsztaty i szkolenia zakresu dietetyki, dostępności oraz funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku dla grup w różnym wieku oraz osób indywidualnych.

 

reksMONIKA REKS_absolwentka filologii polskiej na UWr oraz reżyserii na Wydziale Lalkarskim AST w Krakowie. Laureatka stypendium Prezydenta Wrocławia za osiągnięcia artystyczne. Zdobywczyni Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych Imagenations oraz na Międzynarodowym Festiwalu PRO CONTRA. Laureatka programu PLACÓWKA IT. Wykłada w Studium Musicalowym przy Teatrze Capitol oraz jest asystentką w AST. Od lat prowadzi warsztaty artystyczne i pedagogiczno-teatralne, również w formule włączającej uczestników o szczególnych potrzebach. Zajmuje się teatrem animacji i wyrazu plastycznego.
Jest wielokrotną laureatką ogólnopolskich konkursów słowa.

 

starczakPIOTR STARCZAK_aktor-lalkarz, absolwent AST we Wrocławiu. Od 2021 roku związany z WTL-em, w którym zagrał w spektaklach min.: Marty Streker (partneruje Głuchej aktorce Dominice Kozłowskiej), Jakuba Krofty, Michała Buszewicza, Jakuba Roszkowskiego, Agaty Kucińskiej.
Autor koncepcji merytorycznej warsztatów kontekstowych do wybranych spektakli z repertuaru WTL oraz warsztatów kontekstowych do spektaklu w ramach programu "BLISKO. Niepełnosprawne dzieci z dolnośląskich ośrodków odkrywają świat teatru", podczas których wprowadza odbiorców z niepełnosprawnością wzroku w plastykę przedstawienia teatralnego. Twórca partycypacyjnych projektów artystyczno-społecznych. Lektor audiodeskrypcji do spektakli. Lektor czytań sensorycznych realizowanych przez Fundację KATARYNKA dla odbiorców z niepełnosprawnością wzroku.

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem. Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!

W aktualnej 17. edycji programu dofinansowanie otrzymało 35 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 19 samorządowych instytucji kultury, aż 24 projekty zostaną przeprowadzone w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców!

Więcej informacji na temat programu na:
www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2024 organizują: 

ARTeria - Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Bytomskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu, Fundacja #WSZYSTKIERODZAJETEATRU, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja Górom, Fundacja Kosmos, Fundacja Kupalinka, Fundacja Plenerownia, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja W to mi graj, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Goleniowski Dom Kultury, Grupa Inicjatywna Baranówko, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Regionalny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzczonowie, Stowarzyszenie "Sztuka na scenie", Stowarzyszenie Kotlina Sztuki, Stowarzyszenie Ludzie Miasta, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Towarzystwo Miłośników Ponikwi, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Wrocławski Teatr Lalek

organizator:

instytuit
eteatr

realizator:

fundacja onwater
Image

wrocławski teatr lalek
biuro obsługi widza / rezerwacje:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl

Od 4 do 7 lipca
kasa jest czynna:
cz-pt 14:00-18:00

Od 8 lipca do 21 sierpnia
PRZERWA URLOPOWA
kasa nieczynna

Od 22 do 31 sierpnia
kasa jest czynna:
cz-pt 14:00-18:00

 

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

Image

NEWSLETTER

Logotypy partnerzy 2022 hotel europeum epi market tauron dystrybucja tauron-bezpieczniki budus tvp3 wroclaw