W trosce o naszych młodych widzów prosimy o przestrzeganie ustalonej dla spektakli dolnej granicy wiekowej.
W indywidualnych przypadkach (np. dzieci szczególnie wrażliwych) rekomendacja wiekowa może okazać się zaniżona.
Pokaz finałowy letnich warsztatów improwizacji
COŚ Z NICZEGO
6.07.2019 | 13:00 | Duża Scena
Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
Mamy od 8 do 14 lat. Spotkaliśmy się we Wrocławskim Teatrze Lalek, by wspólnie spędzić lato w teatrze. Przez dwa tygodnie braliśmy udział w warsztatach improwizacji teatralnej. Uczyliśmy się wszystkiego, co potrzebne, by móc improwizować: uważności, współpracy, słuchania i akceptacji. Efektem naszych działań warsztatowych jest pokaz finałowy - niespodzianka, która może zaskoczyć nas samych :) Zagramy go według zasad impro - bez scenariusza. Musicie to zobaczyć!
Pierwszy intensywny dzień LATA W TEATRZE za nami!
RAZ, DWA, TRZY, IMPRO!
Pierwszy dzień Lato w teatrze Wrocław za nami :)
Zaczęliśmy od integracyjnych zabaw w Ogrodzie Staromiejskim. Poznawaliśmy nasze imiona i tworzyliśmy sieć przyjaźni. Losowaliśmy przedmioty i szukaliśmy cech, które nas z nimi łączą. "Jestem jak ten ołówek, bo to, co najważniejsze, mam w środku" - mówiliśmy na przykład.
W końcu ze wszystkich wszystkich przedmiotów ułożyliśmy jeden wielki obraz.
Potem ruszyliśmy na wycieczkę po teatrze, poznając nie tylko sceny, ale też tajemnicze miejsca, do których publiczność zazwyczaj nie ma dostępu.
W drugiej części dnia mogliśmy na własne oczy zobaczyć, czym jest impro. Spektakl z naszym udziałem zagrali dla nas wspaniali wrocławscy improwizatorzy z grup: Papaja, Teatr improwizacji, Szabłonka - duet improwizowany oraz Walentynowicz i jego brat - za co bardzo im dziękujemy!
fot.K.Krukowski
Dzień 2. za nami!
Wczorajsze upały spędziliśmy w cieniu Ogrodu Staromiejskiego i chłodzie sali warsztatowej. Przekazywaliśmy sobie sygnały, ewoluowaliśmy z ameby do Supermana i tańczyliśmy taniec świętego Wita. Na zabawie i śmiechu się nie skończyło - dużo czasu zajęło nam wspólne tworzenie regulaminu, który własnoręcznie podpisaliśmy. Najwięcej punktów dotyczyło wzajemnego szacunku, wspierania się i dbania o siebie, co pozytywnie zaskoczyło prowadzących
Po południu dyskutowaliśmy o cechach i umiejętnościach które powinien mieć dobry improwizator, dowiedzieliśmy się także, na czym polega trening "mięśni" improwizacyjnych.
Pod koniec dnia zapisaliśmy nasze wrażenia na otrzymanych od prowadzących koszulkach. Ale na razie nie zdradzimy Wam, po co.
fot.K.Krukowski
Dzień 3. za nami!
Trzeci dzień Lato w teatrze Wrocław upłynął nam pod hasłem
"w s p ó ł p r a c a". Zaczęliśmy od zabaw w Ogrodzie Staromiejskim, ćwicząc skupienie i u w a ż n o ś ć na siebie. Potem podzieliliśmy się na mniejsze grupy i trenowaliśmy pracę zespołową, starając się zbudować jak najwyższe wieże z papieru. Myślicie, że to łatwe zadanie❓ My już wiemy, że nie.
Po jego zakończeniu długo rozmawialiśmy o tym, czym jest zespół, czym różni się od grupy, i jak powinno się w nim pracować.
Po południu mieliśmy okazję wypróbować nabyte umiejętności, wspólnie pracując nad plakatem naszego pokazu finałowego. Poszło nam zaskakująco szybko i sprawnie. Czy to znaczy, że już jesteśmy zespołem ?
fot.K.Krukowski
Dzień 4. za nami!
Czwartego dnia Lato w teatrze Wrocław zrobiło się wreszcie odrobinę chłodniej i mogliśmy wyruszyć w miasto. W Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej obejrzeliśmy wystawę "Czynnik ludzki", zorganizowaną w ramach WRO Media Art Biennale. Okazało się, że sztuka mediów jest nam bardzo bliska, działa na emocje i intryguje - nasza przewodniczka, pani Justyna, przy każdym eksponacie była zasypywana gradem pytań.
Po wyjściu z muzeum spędziliśmy miło czas w Parku Szczytnickim, grając w piłkę, frisbee i rozmawiając o tym, co przed chwilą zobaczyliśmy.
To był dzień pełen wrażeń, ale na szczęście znaleźliśmy chwilę, by się zatrzymać, zastanowić i uzupełnić nasze koszulkowe pamiętniki
fot.Adrian Janisio, Patrycja Wróbel
Dzień 5 za nami.
Wczoraj intensywnie ćwiczyliśmy improwizację. A jak wiadomo praca improwizatora jest ciężka i wymaga żelaznej kondycji, dlatego też dużo czasu poświeciliśmy na jej wzmocnienie. Nie zabrakło także zabawy. Bo kto nie lubi grać w chowanego?
fot. Karol Krukowski
Dzień 6 za nami.
W sobotę, po całym tygodniu intensywnej pracy, odwiedziliśmy niezwykłe miejsce - ŻYJNIĘ, miejskie sanatorium, uzdrowisko w murach Galeria Dizajn Bwa Wrocław. W cudownej atmosferze relaksu uzupełnialiśmy płyny i rozmawialiśmy o improwizacji. Nasi wspaniali prowadzący Mateusz Skulimowski i Piotr Zdebski wykorzystują każdy moment, żeby pokazać nam, na czym ona polega. Na koniec upalnego dnia świętowaliśmy imieniny Piotra - nie mogło zabraknąć lodów.
fot. Karol Krukowski
Dzień 7 za nami.
Jesteśmy na półmetku! Wczoraj zaczęliśmy drugi i ostatni tydzień Lato w teatrze Wrocław. To był naprawdę szalony dzień. Zaczął się od ataku zombies, które przeganialiśmy z salonu fryzjerskiego, szkoły, sali sądowej i opery. Potem razem z koniem Alfredem i jego kolegami uczyliśmy się pływać. Wzięliśmy też udział w konferencji ekspertów od technik zapinania obuwia.
Nie wierzycie? W improwizacji wszystko jest możliwe!
fot. Karol Krukowski
Dzień 8 za nami.
To już ten moment, kiedy znamy się całkiem dobrze i mamy swoje ulubione zabawy. Czujemy lekkie zmęczenie, ale też ekscytację przed pokazem. Ćwiczymy koncentrację, uważność, staramy się być empatyczni i z otwartością reagować na pomysły innych. Od poniedziałku robimy już nie tylko proste ćwiczenia, ale też bardziej skomplikowane gry impro. Niektóre z nich na pewno pokażemy podczas finału. Mamy już jego t r a i l e r, który zrealizował dla nas Adrian Janisio.
Pokaz finałowy już za trzy dni - 6 lipca o 13:00 na Dużej Scenie.
Zapraszamy!
fot. Karol Krukowski
Dzień 9 za nami.
Coraz więcej czasu spędzamy na scenie, intensywnie ćwicząc kolejne gry improwizacyjne. Powoli oswajamy się z tą nową dla nas przestrzenią: pracujemy nad emisją głosu, graniem do publiczności oraz poruszaniem się tak, by być widocznymi. W przerwach, poza zabawą na świeżym powietrzu, zajmujemy się działaniami promocyjnymi: rozwieszamy plakaty, rozdajemy ulotki, zapraszamy mieszkańców Wrocławia na nasz pokaz, który już za dwa dni!
fot. Karol Krukowski
Za nami przedostatni dzień warsztatów. Zaczynają się naprawdę poważne próby na scenie - z oświetleniem, dźwiękiem i całą tą teatralną machiną. Oczywiście nie zapominamy też o relaksie i zabawach w ogrodzie. Emocje są coraz większe, bo do finału został tylko jeden dzień. Coraz więcej widzów rezerwuje miejsca. Nasz wywiad donosi, że wolnych foteli na widowni wciąż ubywa.
W ciągu dwóch tygodni między 24.06 a 6.07.2019 uczestnicy pod opieką artystów i pedagogów wzieli udział w warsztatach improwizacji teatralnej, budowy lalek i podstawowych technik animacji oraz zajęciach z zakresu komunikacji i pracy w zespole. Zajęcia odbywały sie we Wrocławskim Teatrze Lalek, Ogrodzie Staromiejskim oraz przestrzeniach miejskich. Uczestnicy pracowali w dwóch grupach wiekowych: 8-10 i 11-14 lat, a efektem ich działań warsztatowych były pokazy – niespodzianki, które przygotowali nawzajem dla siebie i zaprezentowali w dniu 6.07 na Dużej Scenie.
zajęcia: 24.06-06.07.2019 w godz. 9.00-15.00 (pn-sb)
pokaz finałowy: 06.07.2019, godz. 13:00
Udział w warsztatach jest nieodpłatny.
Improwizacja teatralna to:
! Intensywny trening kreatywności i spontaniczności, nauka czerpania z własnej wyobraźni,
wrażliwości i doświadczeń.
! Wzmocnienie: improwizacja uczy przezwyciężania wstydu, otwartości, odwagi w komunikowaniu swojego punktu widzenia, odporności na ocenę i stres.
! Doskonała broń w odpowiedzi na hejt, mowę nienawiści i agresję słowną. Dzieci, które nauczą się technik improwizacji, mogą je wykorzystywać nie tylko na scenie, ale w interakcjach społecznych.
! Nauka pracy w zespole, współdziałania, słuchania i uważności na partnerów w działaniu. W improwizacji nie ma wygranych i przegranych – uczy ona współpracy na równych zasadach.
! Lekcja tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka i jego wyborów – jedną z podstawowych zasad improwizacji jest bowiem otwartość i akceptacja pomysłów partnera na scenie, nieocenianie ich.
REALIZATORZY PROJEKTU :
prowadzący: Elżbieta Huculak, Katarzyna Krajewska, Mateusz Skulimowski, Piotr Zdebski
koordynatorka projektu: Sylwia Gorzak
obsługa finansowa: Katarzyna Pasławska
opieka pedagogiczna: Magdalena Szymańska, Arletta Poleszczuk
obsługa techniczna: Alicja Pietrucka, Ryszard Osman, Mateusz Szczerba
promocja: Małgorzata Stobiecka, Tomasz Waszkiewicz
zdjęcia: Karol Krukowski
video: Adrian Janisio
1. Pola Adamska
2. Martyna Baran
3. Konstanty Brzeski
4. Aleksandra Brycka
5. Nikola Chojnacka
6. Artur Haręża
7. Natalia Haręża
8. Maksymilian Hrycak
9. Mikołaj Huculak
10. Anna Jeż
11. Roksana Kamińska
12. Oliwia Komandowska
13. Victoria Kopczewska
14. Agnieszka Koszela
15. Miłosz Krukowski
16. Emilia Maciołek
17. Aleksandra Małycha
18. Joanna Michalska
19. Hanna Naorniakowska
20. Jacek Pindral
21. Oliwia Pławińska
22. Wiktoria Pławińska
23. Uliana Podolian
24. Magdalena Prestini
25. Zofia Sadowska
26. Pola Sakuta
27. Aleksandra Stańczewska
28. Michał Starczewski
29. Michael Świadek
30. Zofia Urbaniak
31. Paweł Wojtuch
Elżbieta Huculak (pedagożka teatru)
pedagożka teatru, skończyła Liceum Sztuk Plastycznych, następnie Etnologię i Antropologię Kulturową. W czasie studiów zajmowała się sztuką naiwną i art brut, pracując z artystami naiwnymi. Od 12 lat pracuje w Biurze Obsługi Widza w WTL. Od kilku lat prowadzi warsztaty pedagogiczno-teatralne w ramach „Szkoły w mieście” oraz interaktywne spacery po teatrze Machina teatralna. Od 2018 roku uczęszcza do Szkoły Pedagogów Teatru ( Instytut Teatralny). W 2018 - prowadzących warsztaty pedagogiczno-teatralne w ramach LwT. Uczestniczka w Szkoły Pedagogów Teatru. Jest koordynatorką programu IT Partnerzy Teatroteki Szkolnej.
Katarzyna Krajewska (pedagożka teatru)
sekretarz literacka i kierowniczka Pracowni Pedagogiki Teatru -1 we Wrocławskim Teatrze Lalek. Dyplomowana pedagog teatru, historyczka literatury, dr nauk humanistycznych, redaktorka wyd. naukowych i beletrystycznych. W latach 2005-2013 prowadziła na UWr zajęcia poświęcone literaturze, kulturze i mediom. Autorka koncepcji i koordynatorka projektów edukacyjnych w WTL tj. "Inni, czyli wszyscy" w ramach programu LwT 2015, "Ogród. Przestrzeń wspólna" w ramach LwT 2018, "Zrób sobie świat. Zabawy twórcze" - 2018, "My tu gramy!", Grupa młodzieżowa ROBIMY działająca przy WTL - od 2017. Od 2015 pracuje z dziećmi objętymi pieczą zastępczą.
Mateusz Skulimowski (aktor improwizator, lalkarz, konstruktor lalek)
aktor improwizator (Teatr IMPROKRACJA), aktor lalkarz (absolwent PWST we Wrocławiu), prowadzący program dla TVN Turbo „Jak z niczego zrobić coś”, konstruktor lalek teatralnych, artysta klown działający w Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.
Wykonywał projekty scenograficzne do wielu spektakli teatralnych, animacje i efekty specjalne do reklam telewizyjnych. Prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży z konstrukcji lalek i zabawek w ramach wielu wydarzeń artystycznych, jak i warsztatów teatralnych dla dzieci niewidomych i niedowidzących z wykorzystaniem technik audiodeskrypcji we współpracy z Fundacją na Rzecz Audiodeskrypcji Katarynka.
Piotr Zdebski (aktor improwizator, nauczyciel improwizacji)
aktor improwizator, trener improwizacji, scenarzysta i konferansjer. Związany ze sceną od 13 lat. Od 4 lat zajmuje się komedią improwizowaną. Występuje w 4 grupach Impro: irga, PAPTAK, Oranżada na miejscu oraz Dziki Indyk. Współtworzy także "Dubbingi Improwizowane" we Wrocławiu. W Fundacji Interstellar prowadzi warsztaty z improwizacji scenicznej w ramach Akademii Improwizacji. Podczas pracy w objazdowej trupie aktorskiej zagrał setki spektakli dla dzieci i młodzieży i przeprowadził dla nich dziesiątki godzin warsztatów teatralnych. Współorganizuje Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji – DOLi. Od niedawna współtworzy kanał na YouTube„Wrocław – kultura nieznana”.
Pomagają nam również:
Sylwia Gorzak, Magdalena Szymańska, Arletta Poleszczuk, Agnieszka Komadowska
Partner projektu:
Fundacja Interstellar powstała w 2016 r. i zajmuje się promowaniem sztuki improwizacji teatralnej oraz komediowej (w skrócie improv) i edukowaniem na jej rzecz. Podstawowym celem Fundacji jest integrowanie dolnośląskich artystów i amatorów zajmujących się improwizacją teatralną. Środowisko dolnośląskiego improv jest jednym z najprężniej rozwijających się w Polsce. Wpływ ma na to szeroka działalność edukacyjna i warsztatowa Prezesa Fundacji Artura Jóskowiaka oraz osób związanych z Akdemią Improwizacji (projekt realizowany w ramach działaności odpłatnej Fundacji) jak i Teatru improwizacji IMPROKRACJA. W październiku 2018 r. Fundacja Interstellar zorganizowała pierwszy Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji realizowany w ramach budżetu obywatelskiego "Aktywny Dolny Śląsk" w obszarze kultura. Fundacja wspiera działania amatorskie i niezależne związane z improwizacją teatralną.
REKRUTACJA ZAKOŃCZONA.
Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o pracę-wypowiedź artystyczną w dowolnej formie (tekstowej, plastycznej, muzycznej, foto, video lub innej) na temat „Nie mam nic, będę improwizować”.
Na zgłoszenia zawierające:
1) Pracę dziecka na temat „Nie mam nic, będę improwizować” oraz
2) podpisaną przez opiekuna zgodę na uczestnictwo w warsztatach, wraz ze zgodą na wykorzystanie wizerunku (załacznik nr 1)
3) podpisany regulamin uczestnictwa (złącznik nr 2)
4) wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy (załacznik nr 3)
Pliki formularzy do pobrania w formacie PDF.
czekamy do 7 czerwca 2019 r. pod adresem:
Wrocławski Teatr Lalek/ pl. Teatralny 4/ 50-051 Wrocław/ z dopiskiem: „Lato w Teatrze+”
lub w formie elektronicznej na adres:
sylwia.gorzak@teatrlalek.wroclaw.pl
Uwaga: nie decyduje data stempla pocztowego!
Sugerujemy osobiste lub mailowe dostarczenie prac.
Lista uczestników warsztatów zostanie opublikowana na stronie internetowej Teatru do dnia 12 czerwca 2019 r.
Wszelkich informacji dotyczących warsztatów udziela:
Sylwia Gorzak - Koordynatorka Projektu
M: sylwia.gorzak@teatrlalek.wroclaw.pl
T: 71 335 49 08
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.
Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.
W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej o programie na:
www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze
LATO W TEATRZE 2019
w ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Teatralny Kana
Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie + Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę
Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja Interstellar
w ramach modułu LATO W TEATRZE
A la teatr (Borkowice, Nowinki, Pecna), Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, „Dzieci Z Pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja na rzecz Wspierania oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych ''Kreolia-Kraina Kreatywności'(Jerutki), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Fundacja Teatr Latarnia (Załuki), Fundacja TIFF Collective (Krzywaniec), Fundacja Uskrzydleni (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” (Radom), Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta, Ośrodek Kultury PomPA (Pomiechówek), Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie „Biuro Sztuki” (Warszawa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Kostry Noski), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Czaplinek), Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej (Reszel), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu