W trosce o naszych młodych widzów prosimy o przestrzeganie ustalonej dla spektakli dolnej granicy wiekowej.
W indywidualnych przypadkach (np. dzieci szczególnie wrażliwych) rekomendacja wiekowa może okazać się zaniżona.
Od sierpnia do października we Wrocławskim Teatrze Lalek czeski duet SKUTR pracował nad przedstawieniem na podstawie siedmiu baśni H. Ch. Andersena. Cały proces powstawania widowiska – od pierwszych prób do internetowej premiery – został udokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.
Projekt anderSEN O TEATRZE to niepowtarzalna szansa na uczestnictwo w procesie powstawania spektaklu. Cykl reportaży umożliwia widzom wgląd w teatralne kulisy i poznanie specyfiki pracy w teatrze: na scenie podczas prób, ale także w pracowniach scenograficznych i innych miejscach zwykle niedostępnych dla publiczności.
Projekt anderSEN O TEATRZE składa się z dwóch części:
1) Spektaklu online na podstawie baśni H.Ch. Andersena, wyreżyserowanego przez uznany czeski duet SKUTR
Spektakl jest oparty na siedmiu baśniach Hansa Christiana Andersena: Stokrotka, Choinka, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty cesarza, Pasterka i kominiarczyk, Stara latarnia, Dzielny cynowy żołnierz. Nie będzie to jednak adaptacja klasyki, tylko autorskie dzieło, dla którego twórczość wielkiego Duńczyka jest jedynie punktem wyjścia. Klamrą opowieści jest baśń o pasterce i kominiarczyku, dwóch porcelanowych figurkach, które zakochują się w sobie, ale pojawią się w niej także postacie z innych baśni. W spektaklu spotka się więc kilka światów: świat Andersena ze współczesnym, mikrokosmos porcelanowych figurek z wielkim światem zewnętrznym i sferą przeżyć każdej z postaci.
2) Cyklu reportaży MAKING OF, dokumentujących powstanie spektaklu, zrealizowanych przez znakomitego artystę wideo i filmowca Jacka Chamota, i udostępnianego widzom na bieżąco przed premierą.
Cały proces powstawania widowiska – od pierwszych prób do internetowej premiery – został udokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach i udostępniony widzom . Dzięki temu odbiorcy nie tylko zyskają wgląd w teatralne kulisy, ale także poznają specyfikę pracy w teatrze – i to równolegle z twórcami, dla których także będzie to nowy i pełen niespodzianek teren.
Spektakl na podstawie baśni H.Ch. Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: SKUTR (Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský)
SCENOGRAFIA: Martin Chocholoušek
KOSTIUMY: Simona Rybáková
MUZYKA: Petr Kaláb, Grzegorz Mazoń
TŁUMACZENIE TEKSTU: Michał Sieczkowski
ASYSTENTKA: Magdalena Młynarczyk
REALIZACJA ŚWIATŁA: Alicja Pietrucka
REALIZAGJA DŹWIĘKU: Rafał Wortolec
INSPICJENTKA: Małgorzata Mańko-Drozd
REALIZACJA NAGRANIA SPEKTAKLU: Jacek Chamot
OBSADA
Grzegorz Borowski, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Radosław Kasiukiewicz,
Agata Kucińska, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka
REALIZACJA CYKLU REPORTAŻY: Jacek Chamot
SKUTR, czyli Martin Kukučka (1979) i Lukáš Trpišovský (1979) to jedni z najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych twórców teatralnych w Czechach. Ich spektakle były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach w Europie i Azji, między innymi na festiwalu Fringe w Edynburgu przedstawienie „Plačky“ zostało zagrane 22 razy i było nominowane do Total Theatre Award.
Tworzą teatr autorski (inscenizacje takie jak: „Nickname“, „La Putyka“, „Święto wiosny“, „Burza“, „Walls Handbags“, „Orfeusz“). Zajmują się z powodzeniem najróżniejszymi gatunkami - reżyserują opery, spektakle taneczne, dramatyczne, cyrkowe. Pracują na scenach czeskich i europejskich, takich jak teatry narodowe w Pradze, Brnie i Ostrawie, Aalto-Musiktheater w Essen, Hellerau w Dreźnie, w Słowackim Nadowym Teatrze w Bratysławie, FDU w Belgradzie, w teatrach Archa, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo Divadlo, Astorka Korzo 90, Otáčivé hlediště w Czeskim Krumlovie, Letni Festiwal Szekspirowski w Pradze. Za swoją twórczość zdobyli wiele nagród. Najważniejsze to: Nagroda pisma Divadelní Noviny 2015, Nagroda Grenouille 2017, Grand Prix na
Międzynarodowym Festiwalu Teatru Studenckiego FIST w Belgradzie 2007, Grand Prix Balet 2014, Nagroda Evalda Schorma i Nagroda Josefa Hlávky. Od roku 2017 zasiadają w radzie artystycznej praskiego teatru V Dlouhe.
Tandem SKUTR bierze na warsztat zarówno sztuki klasyczne, jak i współczesne, realizuje również przedstawienia autorskie. Styl reżyserów jest określany jako crossover, czyli wędrówka przez różne style. Język sceniczny duetu opiera się na łączeniu różnych składowych, które nie pozostają ze sobą w relacji hierarchicznej. Słowo, gest, dźwięk i warstwa plastyczna mają dokładnie równorzędne znaczenie i tylko w interakcji pomiędzy tymi elementami rodzą się sensy i magia świata przedstawionego. Spektakl JAKI TEN ŚWIAT JEST WIELKI! ma być więc podróżą po świecie Andersenowskich baśni – pryzmatem, przez który będziemy mogli na nowo spojrzeć na
twórczość wielkiego Duńczyka.
premiera online 17.10.2020
Na podst. baśni H.Ch. Andersena
w przekładzie
Bogusławy Sochańskiej
SCENARIUSZ I REŻYSERIA:
SKUTR (Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský)
SCENOGRAFIA:
Martin Chocholoušek
KOSTIUMY:
Simona Rybáková
MUZYKA:
Petr Kaláb, Grzegorz Mazoń
ASYSTENTKA
Magdalena Młynarczyk
REALIZACJA ŚWIATŁA:
Alicja Pietrucka
REALIZAGJA DŹWIĘKU:
Rafał Wortolec
INSPICJENTKA:
Małgorzata Mańko-Drozd
REALIZACJA CYKLU REPORTAŻY:
Jacek Chamot
REALIZACJA NAGRANIA SPEKTAKLU
Jacek Chamot
OBSADA
Grzegorz Borowski, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Radosław Kasiukiewicz, Agata Kucińska, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych