W trosce o naszych młodych widzów prosimy o przestrzeganie ustalonej dla spektakli dolnej granicy wiekowej.
W indywidualnych przypadkach (np. dzieci szczególnie wrażliwych) rekomendacja wiekowa może okazać się zaniżona.
Zdjęcia: Natalia Kabanow
Reżyser, dramatopisarz, tłumacz, pedagog, absolwent Akademii Teatralnej w Pradze, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak, od 2012 dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. W roku 1993 wyreżyserował legendarny spektakl „Spoon River Anthology” na podstawie wierszy E.L. Mastersa w Teatrze Dejvice w Pradze. Produkcja nie schodziła z afisza teatru przez kolejne pięć sezonów i odniosła międzynarodowy sukces.
W spektaklach dla dorosłych i młodzieży porusza często temat dorastania. Jego „Buszujący w zbożu” według Salingera został uznany za najlepszą inscenizację roku 2008 na Słowacji, “Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko we Wrocławskim Teatrze Lalek zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2014, a “Piekło-Niebo” (również sztuka Marii Wojtyszko, wyreżyserowana we Wrocławskim Teatrze Lalek) otrzymała GRAND PRIX za najlepsze przedstawienie na III Festiwalu małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w 2017 roku, jak również wyróżnienie dla spektaklu za “opisanie spraw poważnych w zabawny sposób” i Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego na XXI Festiwalu Teatralnym Korczak w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 2017 r.
Ponadto za niezwykle celne artystyczne ujęcie spraw najtrudniejszych w mądrym i niepozbawionym humoru spektaklu dla dzieci i dorosłych „Piekło-Niebo” Jakub Krofta oraz Maria Wojtyszko otrzymali Wrocławską Nagrodę Teatralną w 2017 r. Spektakl Ojeja, czyli o dziewczyńce, która nie znała własnego imienia autorstwa i w reżyserii Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko otrzymał nagrody za najlepszy text i reżyserię na V. Festiwalu małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w 2021 roku.
Jakub Krofta jest również laureatem Honorowej Nagrody im. Jana Dormana Polskiego Ośrodka ASSITEJ 2008 za twórcze poszukiwanie współczesnego bohatera, odkrywanie nowoczesnego języka scenicznego, a także podejmowanie ważkiej problematyki dorastania w teatrze dla dzieci i młodzieży. Jest też czterokrotnym laureatem czeskiej prestiżowej Nagrody Festiwalu Skupova Plzeń. W roku 2017 otrzymał nagrodę specjalną dla dyrektora teatru w 23. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za konsekwentne promowanie polskiej dramaturgii współczesnej, poszukiwanie nowego języka teatru i dbałość o niezmiennie wysoki poziom rozmowy z widzem.
Polskiej widowni Jakub Krofta jest znany m.in. ze spektakli w warszawskim Teatrze Dramatycznym takich jak “Absolwent” Terry’ego Jonesa, “Edyp” Sofoklesa, „Dziwny Przypadek Psa Nocną Porą” Simona Stephensa i „Pociągi pod Specjalnym Nadzorem” Bogumiła Hrabala w adaptacji Janusza Andermana. W warszawskim Teatrze na Woli wyreżyserował „Madame” Antoniego Libery w adaptacji Marii Wojtyszko. W tandemie z Marią Wojtyszko powstały też m.in. spektakle “Królewna Logorea i Niedźwiedź” w Teatrze Guliwer w Warszawie (2015), „Sprzedawcy Bajek” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2018), „Kwiat Paproci” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2018), który został jednym z dwunastu finalistów 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także “Kosmici” w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku (2020), Opowieść Wigilijna w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2021) lub Pączek i Pompon wracają do domu w Teatrze Guliwer w Warszawie(2022) Jego ostatnia do tej pory w Polsce wyreżyserowana produkcja dla dorosłych to spektakl „Ława Przysięgłych” Ivana Klímy w Teatrze Ateneum im. S. Jaracza w Warszawie (premiera 19.12.2020). Natomiast w Pradze ostatnio wyreżyserował „Macbetha” Williama Shakespeara w ramach prestiżowego Festiwalu Shakespearowskiego na Praskim zamku(lipiec 2022). „Sen Nocy Letniej” we WTL to na razie ostatnia z dokładnie dziewięćdziesięciu produkcji Jakuba K. z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody i zyskało uznanie na całym świecie.