lwt_logo.png


JA W OGRODZIE, OGRÓD WE MNIE
7.07.2018 | 12:00 i 14:00

Co się działo na warsztatach?

Pierwszy intensywny dzień LATA W TEATRZE za nami!

Zaczęliśmy od bardzo energetycznej rozgrzewki oraz zabaw zapoznawczych i integracyjnych. Okazało się, że całkiem nieźle porozumiewamy się bez słów!

Później zaklinaliśmy pogodę wymyślonym przez nas wspólnie Tańcem Słońca – okazało się, że to działa! Zrobiło się tak gorąco, że musieliśmy szukać ochłody w Sali Warsztatowej, nazwanej przez nas „Domusiem” i tam wspólnie spisaliśmy regulamin obowiązujący w naszym Ogrodzie i ustaliliśmy hasło alarmowe (niestety nie możemy go Wam zdradzić). Po chwilowym odpoczynku w plenerze wspólnie ćwiczyliśmy umiejętność skupiania się.

W końcu posadziliśmy nasze PIERWSZE NASIONA – zobaczymy, co z nich wyrośnie.

fot.K.Krukowski

Wczorajsza pogoda trochę pokrzyżowała nasze plany wycieczkowe – dzień był deszczowy, więc musieliśmy zostać w teatrze, ale mimo to okazał się bardzo twórczy. Po wspólnej rozgrzewce w Domeczku podzieliliśmy się na dwie grupy. Grupa ruchowo-pantomimiczna zebrała się na Dużej Scenie, gdzie pracowała z tematami wzrastania, kiełkowania i kwitnięcia. Okazało się, że nasze ciała mogą zamienić się we wszystko: kwiaty, owady, zwierzęta, a nawet zjawiska przyrodnicze.

W tym samym czasie grupa scenograficzno-ogrodnicza sprawdzała, czy można przenieść na papier swoje wyobrażenia związane z ogrodem. Najpierw wspólnie stworzyliśmy zaskakującą paletę barw: mieszaliśmy farby i wypróbowywaliśmy różne zestawienia kolorów. Wszystkie nasze wrażenia z poprzednich dni w Ogrodzie Staromiejskim znalazły swoje miejsce w naszych pracach.

Następnie grupy zamieniły się, żeby każdy uczestnik mógł spróbować wszystkiego.

Pod koniec dnia nadszedł czas na skupienie. Najpierw wszyscy razem słuchaliśmy muzyki i przenosiliśmy się w wyobraźni do naszych wymarzonych ogrodów. Później ułożyliśmy mapę jednego wspólnego ogrodu marzeń. Znalazły się w nim nie tylko trawa i kwiaty, ale także samoloty, tygrysy i jednorożce :)

fot. K.Krukowski

W środę dla odmiany nie padało, więc wszystkie przerwy spędziliśmy w Ogrodzie Staromiejskim, grając w piłkę, badmingtona, zaklepywanego i zbijaka. Pierwsze zajęcia także spędziliśmy w plenerze, ponieważ okazało się, że nasi prowadzący zagubili się w ogrodzie. Żeby ich odnaleźć i uwolnić, musieliśmy wspólnie działać, rozwiązywać zagadki i wykonywać zadania. Nie było łatwo, ale w końcu się udało.

Podczas zajęć ruchowo-pantomimicznych na Dużej Scenie najpierw długo się bawiliśmy, a potem intensywnie pracowaliśmy nad układem choreograficznym, który chcemy wykorzystać podczas naszego finału. W tym samym czasie druga grupa tworzyła instalacje z materiałów, które zebraliśmy podczas naszych wypraw. Powstały niezwykłe makiety ogrodów marzeń, które wykorzystamy podczas wielkiego finału.

To już za dziesięć dni!

Pogoda nas nie rozpieszcza, ale nie dajemy się! Wczoraj mimo deszczu wyruszyliśmy na wycieczkę szlakiem miejskich ogrodów. Zwiedziliśmy m.in. ogródki działkowe na Przedmieściu Oławskim, po których oprowadziła nas gościnna pani Agnieszka (dziękujemy za pyszny agrest, porzeczki i ogórki!). W drodze zbieraliśmy materiały do naszych działań plastycznych.

Po powrocie wszyscy razem pracowaliśmy nad plakatem do naszego ogrodowego pokazu finałowego. Z naszych fotografii i zebranych materiałów ułożyliśmy portret naszej grupy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jesteśmy jednym wielkim kwitnącym drzewem :) Prowadzący byli pod wrażeniem nie tylko wspaniałego efektu końcowego, ale też tego, jak świetnie razem pracujemy i pomagamy sobie nawzajem.
Rozstaliśmy się w doskonałych humorach, planując kolejną wycieczkę i zaklinając słońce.
Przyjdźcie na nasz pokaz!

W piątek nareszcie wyszło słońce, więc korzystaliśmy z pogody na wszystkie sposoby. Rano pojechaliśmy na bardzo wyczekiwaną wycieczkę do niezwykłych ogrodów na Odrze. Zwiedziliśmy słynny Dom na Wodzie, w którym przyjęła nas bardzo gościnna Fundacja onWater. Pan Kamil, pan Maciek i pani Ania opowiedzieli nam, w jaki sposób możemy dbać o Odrę i wszystkie inne miejskie rzeki. Zabrali nas na rejs, podczas którego obejrzeliśmy z bliska wodne ogrody, tworzone przez nich dla kaczek, wydr i ryb. A potem – nie uwierzycie – sami zrobiliśmy trzy wielkie ogrody, które zwodowaliśmy! Mamy nadzieję, że będą dobrymi domami dla rzecznych stworzeń. OnWater – dziękujemy, że mogliśmy razem z Wami zrobić coś dobrego dla miejskiej przyrody <3.
Po powrocie razem z prowadzącymi spędziliśmy bardzo wesołą godzinę na zabawie w naszym wspólnym przyteatralnym ogrodzie.
To był wspaniały dzień!
 
fot.K.Krukowski

W sobotę znów pracowaliśmy w grupach. Część z nas ćwiczyła układy choreograficzne, które wykorzystamy podczas naszego pokazu finałowego, a część zajmowała się przygotowywaniem skrzynek - szlifowaliśmy je i malowaliśmy, a później sadziliśmy w nich rośliny i zioła.

Ku naszej radości znów wyruszyliśmy na wycieczkę! Tym razem do galerii BWA Studio na wystawę LEPSZE JUTRO, poświęconą miejskim ogródkom, po której oprowadzała nas jej kuratorka Joanna Stembalska - bardzo dziękujemy ? Mieliśmy także okazję posadzić ziemniaki z sadzonek.

Było super!

Do naszego wielkiego finału coraz bliżej, zostały już tylko CZTERY dni! W dalszym ciągu pracujemy w grupach. Grupa choreograficzna ćwiczyła układy, które miał przedstawiać WODNE OGRODY. Druga grupa - plastyczna zajmowała się przygotowywaniem skrzynek do zasadzeń. Było duzo zabawy z kolorami, każdy miał za zadanie na swój sposób zinterpetować tęczę.
Przyjdźcie do nas 7 lipca i zobaczcie co nam z tego wszystkiego wyszło! :)

fot. K.Krukowski

Ciężko pracujemy nad przygotowaniem naszego finałowego pokazu.. tak to już za TRZY dni - 7.07 o 12:00 i 14:00. Łączymy nasze pomysły, ustalenia, działania. W dalszym ciągu pielęgnujemy nasz OGRÓD - podlewamy, sadzimy, przestawiamy. Trzymajcie kciuki!
Dzisiaj jesteśmy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego jutro pokażemy Wam co robiliśmy.
DZIEJE SIĘ

9 dzień warsztatów spędziliśmy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego było bardzo CIEKAWIE! Zwiedziliśmy teatr, zajrzeliśmy do wszystkich zakamarków.

Na początku wszyscy razem ćwiczyliśmy pracę w grupach, komunikację i wzajemny szacunek.

W drugiej części dnia podzieliliśmy się na trzy grupy: pedagogiczno-teatralną, pantomimiczno - ruchową oraz scenograficzno - ogrodniczą. Każda z grup pracowała nad wielkim FINAŁEM. Przypominamy, że to już za DWA dni.


Zapraszamy do nas 7.07 (sobota) o 12:00 i 14:00. WSTĘP WOLNY.

Dzisiejszy dzień upłynął nam na próbach, próbach i próbach!

Szykujemy się na nasz FINAŁ, to już jutro - 7.07 o 12:00 i 14:00. Zapraszamy! WSTĘP WOLNY

Od lewej: Wiktor, Piotr, Magda, Ula, Dżesika, Kalina, Jagoda, Maks, Maja, Kasia, Mateusz, Zuzia, Kamila, Konstanty, Miłosz, Mikołaj, Ala, Ela, Ambra, Agnieszka, Oliwia, Sylwia, Ola, Paweł, Kornelia, Wiktoria, Patrycja, Kacper,Oliwia, Sylwia, Ciocia Patrycja, Agnieszka, Sebastian, Zosia


fot. K. Krukowski

Image

OGRÓD. PRZESTRZEŃ WSPÓLNA - to nieodpłatne integracyjne warsztaty teatralne odbywające się w ramach programu Lato w Teatrze+. Współorganizatorem tegorocznej edycji jest Wrocławski Teatr Pantomimy. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-12 lat.

W ciągu dwóch tygodni między 25.06-7.07.2018 uczestnicy pod opieką artystów i pedagogów wezmą udział w zajęciach ruchowo-pantomimicznych, teatralnych, plastyczno-scenograficznych i ogrodniczych, których tematem będzie OGRÓD. Zajęcia będą się odbywać głównie w plenerze. Towarzyszyć im będą wycieczki do miejskich enklaw zieleni. Efektem działań będzie pokaz finałowy – performans ŚWIĘTO OGRODU w dniu 7.07 - 12:00 i 14:00 w Ogrodzie Staromiejskim.

W trakcie warsztatów będziemy: skakać, tańczyć i bawić się w plenerze. Zrobimy doniczki, grządki i pływające ogrody. Wspólnie zastanowimy się, po co w ogóle nam ogrody w mieście, czy każdy może mieć swój własny ogród i jak to zrobić. Poszukamy także ogrodów w nas samych i pomyślimy, jak możemy je pielęgnować.

Agnieszka Charkot - prowadząca warsztaty ruchowo-pantomimiczne.

 agnieszka chartkotfot. Kornelia Głowacka-Wolf

Aktorka, sekretarz literacka i kierownik promocji Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, spec. Teatrologia, pedagog teatru w WTP, autorka i koordynatorka ministerialnych programów edukacyjnych. Prowadzi warsztaty teatralne: Czy wiesz, kim był Henryk Tomaszewski?(NCK),Szkoła w mieście (projekt Wydziału Edukacji UM Wrocławia), Lekcja teatralna warsztaty do spektakl WTP), Akcja:EDUKACJA-międzypokoleniowe warsztaty pantomimy(MKiDN),zarządzania wydarzeniami kulturalnymi. Współpracuje ze świetlicami środowiskowymi(zajęcia teatralne dla dzieci). W 2012 odbyła szkolenie z pedagogiki teatralnej w IT. Realizowała projekty ESK Wrocław 2016:zajęcia teatralne, produkcja i pokazy spektakli z amatorami-program Mikrogranty. Autorka 1. w Polsce interaktywnej książki o pantomimie dla dzieci. Współzałożycielka kolektywu Novy Ruch Teatr( laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia). W Pracowni Komuny Paryskiej 45 pracuje ze społecznością terenów objętych rewitalizacją.


Piotr Soroka - prowadzący warsztaty ruchowo-pantomimiczne.

Piotr Sorokafot. Grzegorz Stadnik

Twórca ruchu scenicznego, animator kultury. Ukończył Uniwersytet Zielonogórski, otrzymał dyplom w Artystycznej Alternatywie Art Studio w Krakowie. Stypendysta Prezydenta Zielonej Góry, Fundacji Rozwoju Tańca–EFERTE oraz Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki-Artbale. Współzałożyciel kolektywu Novy Ruch Teatr ( Laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia). Realizował i koordynował autorskie projekty edukacyjno-społeczne: Krzywa Bajka (pr. Dom Kultury+Inicjatywy Społ.), Dobry wieczór na Bielanach(pr. Mikrowsparcie), Dziejemy się! (pr. Czytanie miasta) we współpracy z ESK Wrocław 2016. Pracuje we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, w którym realizuje projekty edu. i teatralne: Teatr Polska, Scena dla Tańca, Akcja: EDUKACJA. Choreograf w Teatrze Andersena, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, AST we Wrocławiu, Teatrze Pinokio i Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. W Pracowni Komuny Paryskiej 45 pracuje ze społ. terenów objętych rewitalizacją.

 

Kamila Kamińska - prowadząca warsztaty site-specific.

Kamila Kaminska

Zajmuje się pedagogiką miasta, szczególnie rewitalizacją i streetworkingiem. Dr nauk hum.;od 2005 adiunkt w Inst. Pedagogiki UWr.Członkini krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Zasiada w zarządzie Sieci Uniwersytetów ESK, ekspertka ESK Wrocław 2016. Autorka publikacji i projektów naukowych, społ., komercjalizujących wiedzę. Praca w centrum na linii pokojowej w Belfaście nauczyła ją szukać w tekście ulicy szansy na dialog międzykulturowy, w przestrzeniach wykluczonych: na zmianę społeczną. Bada miasto i jego dynamikę, publikuje i wykłada, ale uważa się za praktyka. Dzięki niej w Kinie NH działa Wózkownia, Uniwersytet jest przyjazny rodzicom przez akcję Mama na studiach, a na Dolnym Śl. funkcjonują Wiejskie muzea dziecięce czy Otwarte szuflady pamięci. Prezeska i pomysłodawczyni Stow. Edukacji Krytycznej. Kieruje Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia.

W 2017 wyróżniona w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia.

 

Katarzyna Krajewska - prowadząca warsztaty pedagogiczno-teatralne.

Katarzyna Krajewska

Sekretarz literacka i kier. Pracowni Pedagogiki Teatru Wrocławskiego Teatru Lalek, od 2016 r. studiuje podyplomowo pedagogikę teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Historyczka literatury, doktor nauk humanistycznych, redaktorka wyd. naukowych i beletrystycznych (Opowieści nie z tego miasta. Baśnie wrocławskich dzieci, Przejście w ramach programu MOSTY ESK 2016; Nasze pierwsze 70 lat. Rozmowy na jubileusz Wrocławskiego Teatru Lalek; Zrób sobie teatr. Zabawy domowe). W latach 2005-2013 prowadziła w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr zajęcia poświęcone literaturze, kulturze i mediom. Autorka koncepcji i koordynatorka projektów eduk. w WTL: Inni, czyli wszyscy w ramach programu LwT 2015, Literatura w pieluchach-warsztaty teatralno-muzyczne inspirowane literaturą dla najnajmłodszych-2015, Zrób sobie teatr-warsztaty teatru formy-2016 (MKiDN) oraz Zrób sobie świat-2018.

Elżbieta Huculak - prowadząca warsztaty scenograficzne.

Elżbieta  Huculak

Skończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, później Etnologię i Antropologię Kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów zajmowała się sztuką naiwną i Art brut, pracując z artystami naiwnymi. Od 11 lat pracuje w Biurze Obsługi Widza we Wrocławskim Teatrze Lalek, w którym jest odpowiedzialna za rozwój widowni i bezpośredni kontakt z widzem. Od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne i pedagogiczno-teatralne w ramach projektu miejskiego „Szkoła w mieście”. Od stycznia 2018 roku uczestniczy w Szkole Pedagogów Teatru – projekcie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Sztuki plastyczne są jej pasją także prywatnie, wraz ze swoim 10-letnim synem eksploruje wszystkie dostępne muzea i wystawy.

wtl_logo.png
it_logo.png
eteatr_logo.png
pantomima_logo.png
Image

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom.

W tym roku udział w Lecie w teatrze weźmie ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej o programie na:
www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2018 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Gryfiński Dom Kultury,
Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie + Miejski Ośrodek Kultury w Policach,
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach + Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, Teatr Zagłębia w Sosnowcu + Miejski Klub Maczki,
Wrocławski Teatr Lalek + Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego

w ramach modułu LATO W TEATRZE
Centrum Kultury Gminy Jabłonna, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Europejskie
Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Bieszczadzka (Ustrzyki Dolne), Fundacja CircArt (Chełmża), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja MUCHA (Rumia), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca (Białystok), Fundacja Szafa Gra (Ornontowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie, Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Grupa Inicjatywna Baranówko (Baranówko), Małopolski Instytut Teatralny (Gmina Wielka Wieś), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Stowarzyszenie K.O.T. (Wojnowice), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Polski w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Polski w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

wrocławski teatr lalek
pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław
T: 71 335 49 01, F: 71 335 49 05
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

bip.png

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

biuro organizacji widowni:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl
pn: kasa nieczynna
wt-pt: 9:00 - 19:00 - przerwa 14:00-16:00
sb-nd: 1 godz.przed spektaklem

 

 

radio wroclaw hotel europeum aquapark epi market budus wcow tvp3 wroclaw