Czym są warsztaty do spektakli?
 
Warsztat do spektaklu to trwające na ogół godzinę zajęcia teatralne dla chętnych osób i grup. Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla działań teatralnych związanych z tematem i problematyką spektaklu oraz umożliwienie uczestnikom dzielenia się doświadczeniami związanymi z jego odbiorem – np. rozmowy o tym, co było ważne, co ich dotknęło, co zapamiętają na dłużej.

Na warsztatach nie ingerujemy w przedstawienie, które jest autonomicznym i osobnym dziełem. Nie objaśniamy go, ale wskazujemy możliwe konteksty interpretacyjne. Tworzymy przestrzeń, w której młodzi widzowie mogą wyrażać opinie i zadawać pytania. Prowokujemy do myślenia, umożliwiamy bardziej świadomy odbiór przedstawienia i otwieramy na indywidualne, nieoczywiste odczytania. Podczas zajęć nie tylko mówimy; uruchamiamy także nasze ciała i wchodzimy w konkretne działania teatralne.  

Beneficjentem warsztatów poza uczestnikami jest także teatr, dla którego bezpośredni kontakt z widzem i możliwość usłyszenia jego głosu jest ogromną wartością.


Warsztaty do spektakli w sezonie 2018/2019:


NIE WSZYSTKO ZŁOTO, CO SIĘ ŚWIECI / warsztat ruchowo-mimiczno-plastyczny do spektaklu PIĘKNA I BESTIA w reż. A. Maksymiaka / wiek 6+

Jak postrzegamy rzeczywistość wokół nas? Co jest dla nas piękne, a co szpetne? Czy piękne to zawsze dobre, a szpetne – złe? Czy nasze oczy mogą nas mylić? Warsztat z wykorzystaniem rekwizytów, masek i kostiumów teatralnych.

Koncepcja i prowadzenie: Elżbieta Huculak / Katarzyna Starczewska

NASZA PRACA, NASZA PASJA / warsztat ruchowo-plastyczny do spektaklu SKARPETY I PAPILOTY w reż. T. Mana / wiek 6+
Czy praca kojarzy się nam z przymusem czy też z hobby i przyjemnością? Poznajemy prawdziwych pasjonatów i odkrywamy swoje pasje.

Koncepcja i prowadzenie: Elżbieta Huculak / Katarzyna Starczewska

POMNIK/KULT/WIZERUNEK / warsztat dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej do spektaklu POMNIK w reż. J. Havelki
Po co stawiamy dziś pomniki i dlaczego je burzymy? Jakie pomniki nam się podobają, jakie zapamiętujemy? Spróbujemy zbudować nasze własne pomniki – to prostsze, niż myślimy. Porozmawiamy także o spektaklu, który obejrzeliśmy. Zatrzymamy się na chwilę przy zjawiskach kultu, sławy i idoli. Kim jest idol, a kim autorytet? Zastanowimy się także, czym jest wizerunek i dlaczego tyle się o nim mówi. 

Koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Krajewska

PROSTA HISTORIA / warsztat do spektaklu PROSTA HISTORIA w reż. T. Maśląkowskiego i R. Kasiukiewicza / wiek 4+ 
Podczas warsztatów odkryjemy świat spektaklu, zaglądając w każdy jego zakamarek. Przyjrzymy się również własnym emocjom i spróbujemy je oswoić. Stworzymy samodzielną wypowiedź artystyczną i w twórczym działaniu, w zabawie w teatr, opowiemy o tym, co jest dla nas ważne, a w końcu zbudujemy i pokażemy własne proste historie.

Koncepcja i prowadzenie: Marta Kurowska, Tomasz Maśląkowski

PODOBNO NIEMOŻLIWE / warsztat kontekstowy do spektaklu PIEKŁO – NIEBO w reżyserii Jakuba Krofty dla dzieci i ich opiekunów / wiek 7+
Mama Tadzia, główna bohaterka PIEKŁA – NIEBA, jest gotowa na wszystko, by przeciwstawić się losowi i wrócić z zaświatów na ziemię, do swojego synka. W imię miłości buntuje się, narusza zasady, wywraca do góry nogami zastany porządek, a tym samym zmienia życie wielu ludzi (i nie tylko ludzi). Ma odwagę walczyć z tym, co się jej w świecie nie podoba. Zmusza tym samym nas do zadania sobie kilku niełatwych pytań. Czy zawsze należy być grzecznym i posłusznym? A jeżeli czujemy, że dzieje się coś złego? Czy zawsze należy dążyć do celu? Czy można to robić za wszelką cenę? 
Teatr co prawda nie jest miejscem, w którym dostaniecie gotowe odpowiedzi na te pytania. Ale możemy się wspólnie nad nimi zastanowić.

Koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Krajewska

INNY - OBCY? / warsztat kontekstowy do spektaklu YEMAYA - KRÓLOWA MÓRZ w reżyserii Martyny Majewskiej dla dzieci i ich opiekunów / wiek 7+ 
Pięcioletni Omar, główny bohater spektaklu, odbywa podróż do podwodnej krainy królowej Yemai. Wyprawa ta nie byłaby możliwa, gdyby nie bogata wyobraźnia chłopca, pozwalająca mu widzieć rzeczy, których inni nie widzą, i słyszeć to, czego inni nie słyszą. Podczas warsztatu tak jak Omar otworzymy oczy, nadstawimy uszy i spróbujemy usłyszeć głos z głębin oceanu.

Koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Krajewska

BEZPIECZNE/NIEBEZPIECZNE / warsztat teatralny do spektaklu ODD I LUNA w reżyserii Przemysława Jaszczaka dla dzieci i ich opiekunów / wiek 5+ 
W szkole, w domu, na placu zabaw - wszędzie musimy na coś UWAŻAĆ. Na co? Dlaczego? Co się stanie, jeśli tego nie zrobimy?
Tymczasem w książkach, filmach i baśniach wciąż spotykamy bohaterów/bohaterki, którzy podejmują się NIEBEZPIECZNYCH rzeczy. Jakich? Po co to robią? A czy nam zdarzyło się kiedyś zrobić coś NIEBEZPIECZNEGO?

Koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Krajewska, Michał Szostak

Uwaga: Warsztaty odbywają się po wybranych spektaklach i są przeznaczone wyłącznie dla osób, które widziały przedstawienie. Liczba miejsc jest ograniczona.
Osoby i grupy chętne do wzięcia udziału w zajęciach proszone są o kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu rezerwacji biletów:

widownia@teatrlalek.wroclaw.pl / tel. 71 335 49 11/12/49  

Czas trwania warsztatu: ok. 60 min.

Ceny biletów: 5 zł

wrocławski teatr lalek
pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław
T: 71 335 49 01, F: 71 335 49 05
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

bip.png

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

biuro organizacji widowni:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl
pn: kasa nieczynna
wt-pt: 9:00 - 19:00 - przerwa 14:00-16:00
sb-nd: 1 godz.przed spektaklem

 

 

radio wroclaw hotel europeum aquapark epi market budus wcow tvp3 wroclaw